Ethiopia Limu

Ethiopia Limu

Product Code:ethp
Availability:In Stock
  • 42.12TL

  • 63.72TL
  • Ex Tax:39.00TL
Limu çekirdekleri daha çok blend kahvelere az miktar eklenerek kahvenin lezzetini artırmak için kullanılıyordu. Yumuşak ve hoş bir içimi ve baskın bir tadı olduğu için birçok kahve ile harmanlamaya da uygun bir çekirdek olan Etiyopya Limu, keyifli içimi ve sunduğu lezzet ile tek başına bir orkestra gibi. Bu nedenle son zamanlarda Limu çekirdeklerine olan talep artarken çekirdeklerin single origin olarak satışında da artış yaşanmakta.
 
Limu bölgesinde hasat Ağustos ayında başlıyor ve Aralık sonlarına kadar devam ediyor. Bu bölge inişli çıkışlı alanlardan oluştuğu için yetişen çekirdeklerin irtifası 1100-1800 metre aralığında değişiyor. 
 
Etiyopya kahvenin anavatanı ve kahve bitkisi yıllar içerisinde o kadar farklı tiplerde doğal mutasyona uğramış ki birçok tipte kahve oluşmasına neden olmuş. Bunların en belirginleri ana varyeteler olarak ayrılırken birbirinden ufak farklarla ayrılan yeterli çoğunluğa ulaşmayan tipler Heirloom başlığı altında isimlendiriliyor. Çeşitlilik o kadar fazla ki yıllardır farklı kollardan bu tipleri tanımlama ve ayrıştırma çalışmaları yürütülüyor.